На міжнародному форумі присвяченому відбудові України та її сталому розвитку на шляху до ЄС були представники BTH (Бесарабський технологічний хаб), які на власному досвіді розповіли про важливість таких проектів та показали їх реальні приклади з використанням технології ArcGIS від Esri.

«Відбудова України: Стратегічна роль Румунії» – це міжнародна конференція, організована New Strategy Center, яка відбудеться 13-14 грудня 2023 року і має на меті обговорення різних аспектів, пов’язаних з процесом відбудови України та стратегічною роллю, яку Румунія має відігравати в цьому контексті. Конференція об’єднає офіційних осіб з України, Румунії та інших країн ЄС і НАТО, незалежних експертів, представників бізнес-середовища, наукових кіл та дипломатичного корпусу і буде найбільшою конференцією, присвяченою цій темі у Румунії.

Процес відбудови є найбільшим проєктом реконструкції з часів Другої світової війни, який за своїми масштабами перевершує План Маршалла або аналогічні проєкти в Іраку та Афганістані. Україна – важлива країна, вона має значну чисельність населення та межує з Європейським Союзом, а відтак користується особливою увагою. Процес відбудови вже розпочався, навіть якщо війна триває й очікується, що він триватиме паралельно з бойовими діями. Відбудову також слід розглядати й з точки зору модернізації України, яка паралельно з процесом відновлення намагається скоротити розрив у розвитку із Заходом.

Існує також певна кількість викликів щодо визначення джерел фінансування, того, як відбуватиметься сам процес, у тому числі з точки зору прозорості процедур і гарантій наданих донорам стосовно цільового використання коштів, відповідно до поставлених цілей. Водночас залучення приватного сектору, особливо в умовах триваючої війни, має відбуватися за потужної підтримки держави, прямих гарантій, наданих приватним компаніям та забезпечення їхньої діяльності.

Війна в Україні – це війна на виснаження, яка триватиме паралельно з процесом реконструкції. Однак вкрай важливо, щоб Румунія брала участь у цьому процесі не лише на двосторонньому рівні, через присутність компаній у різних населених пунктах або сферах діяльності. Румунія повинна взяти на себе роль хабу для західних зусиль, враховуючи її близькість до Одеської, Миколаївської, Херсонської та Запорізької областей, де бойові дії були і залишаються надзвичайно інтенсивними. Процес реконструкції та модернізації також означає зобов’язання міжнародної спільноти підтримувати членство України в НАТО та ЄС. Головною перевагою, яку Румунія матиме над іншими країнами східного флангу НАТО є доступ до власного джерела енергії, прогнозованого і стабільного, а саме до покладів природного газу в румунських територіальних водах Чорного моря. З 2027 року Румунія стане головним виробником газу в Європейському Союзі, а родовище Neptun Deep даватиме 7-8 мільярдів кубометрів газу щорічно протягом 10-12 років. Враховуючи той факт, що Румунія вже забезпечує 80% свого споживання з власних ресурсів, вона зможе допомогти й іншим державам, насамперед Республіці Молдова, зміцнити свою енергетичну незалежність, що сприятиме припиненню згубного впливу Москви в регіоні в енергетичній сфері. Завдяки румунському газу в Чорному морі західні компанії, які беруть участь у відбудові України в певних енергоємних галузях, таких як будівництво або фармацевтична промисловість, можуть розмістити свої виробничі потужності в Румунії, країні НАТО, захищеній з точки зору безпеки завдяки статті 5-ій Північноатлантичного договору.

Румунія повинна підкреслити всі свої переваги, підвищуючи свою стратегічну значимість у регіоні. Для досягнення успіху дуже важливо розвивати відносини Румунії з Україною та Республікою Молдова: нові пункти пропуску через кордон, розвиток автомобільної, залізничної та портової інфраструктури, як на Дунаї, так і на Чорному морі. ЄС має підтримати проєкти з’єднання польського порту Гданськ на Балтійському морі з румунським портом Констанца на Чорному морі прямою залізничною гілкою європейського стандарту колії, що пролягатиме через західну частину України і з’єднає Кишинів, столицю Республіки Молдова, з українським портом Одеса. Це важливий проєкт не лише з економічної точки зору, але й з точки зору військової мобільності, особливо з огляду на те, що він передбачає лише одноразовий перетин Карпатських гір. Участь Румунії в процесі відбудови України означає, перш за все, сполучення. І це також слід розглядати крізь призму взаємозв’язку Румунії, Республіки Молдова та України.

Учасники конференції розглянуть і те, що процес відбудови України триватиме паралельно з дискусіями про гарантії безпеки для України, який є перехідним періодом до набуття членства в НАТО і створення постконфліктної архітектури безпеки. На конференції обговорюватимуться й теми, які є надзвичайно важливими для процесу відновлення України, такі як роль Дунаю, виклики для свободи судноплавства, енергетична безпека, потенціал зеленої енергетики, продовольча безпека, сфера телекомунікацій та кіберпростору, критична інфраструктура, сфера охорони здоров’я, виклики для приватного сектору в процесі відбудови, зв’язок між Румунією, Республікою Молдова та Україною або роль США в Чорноморському регіоні.

Джерело: https://reconstruct-ukraine.ro/